جهان از شورش های ساختمان کنگره آمریکا شوکه شد

جهان از شورش های ساختمان کنگره آمریکا شوکه شد

[ad_1]

پلیس کاپیتول در حالی که صدها نفر از معترضین هجوم آوردند و سعی کردند کنگره را مجبور به لغو انتخابات ریاست جمهوری کنند ، اندکی پس از اقدام متحدان دونالد ترامپ ، رئیس جمهور ، با اسلحه و گاز اشک آور پاسخ دادند. آخرین تلاش برای خنثی کردن نتایج.

در زیر پاسخ بین المللی به این رویداد است.

نخست وزیر برادر بوریس جانسون در یک توئیت صحنه در دادگاه کنگره آمریکا را “رسوایی” توصیف کرد. وی گفت: ایالات متحده از دموکراسی در سراسر جهان حمایت می کند و اکنون انتقال قدرت به نظم مهم است.

وزیر امور خارجه انگلیس دومینیک راآب در توئیت خود افزود: “ایالات متحده واقعاً به دموکراسی خود افتخار می کند ، و هیچ توجیهی برای تلاش های خشن برای جلوگیری از انتقال صحیح و قانونی قدرت وجود ندارد.”

جهان از شورش های ساختمان 1 کنگره آمریکا شوکه شد

پلیس معترضان را در پایتخت بازداشت کرد. عکس: AP

رئیس جمهور در ویدئویی که در حساب توئیتر خود منتشر کرده است فرانسه امانوئل ماکرون ضمن ابراز اعتقاد خود به قدرت روند دموکراتیک در آمریکا ، از خشونت در واشنگتن انتقاد کرد. آقای ماکرون در این ویدئو گفت: “من فقط می خواهم دوستی و ایمان خود را در آمریکا ابراز کنم. آنچه امروز در واشنگتن اتفاق می افتد قطعاً آمریکایی نیست. ما به قدرت دموکراسی های خود اعتقاد داریم. ما به قدرت دموکراسی آمریکایی اعتقاد داریم.

پیش از این ، وزیر امور خارجه فرانسه ژان ایو لودریان در توییتر خود گفته بود: “خشونت علیه نهادهای آمریکایی حمله جدی به دموکراسی است. من این را محکوم می کنم. باید به اراده و صدای مردم آمریکا احترام گذاشت.”

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جوزف بورل توئیت کرد: “از دید جهانیان ، دموکراسی آمریکا امشب در محاصره است. این آمریکا نیست. به نتایج انتخابات 11/11 باید کاملاً احترام گذاشت.”او اضافه کرد.

وزیر امور خارجه تقوا هایکو مااس گفت که دشمنان دموکراسی از خشونت در پایتخت لذت خواهند برد و از رئیس جمهور ترامپ خواست که تصمیم رای دهندگان آمریکایی را بپذیرد. وزیر دارایی آلمان و معاون نخست وزیر اولاف شولز نیز “تصاویر نگران کننده” از واشنگتن را محکوم کرد.

سفیر سازمان ملل روسیه دیمیتری پولیانسکی با انتشار استناد به اعتراضات در اوکراین با هدف برکناری رئیس جمهور اوکراین ویکتور یانوکوویچ در سال 2014 ، در توییتر پست نوشت. “برخی از دوستان من پرسیدند چه کسی به معترضین کوکی می دهد تا آنچه ویکتوریا نولاند انجام داده تکرار کند.” در آن زمان ویکتوریا نولاند وزیر امور خارجه ایالات متحده بود که در سال 2013 به اوکراین سفر کرد و برای معترضین غذا توزیع کرد.

جهان از شورش های ساختمان 2 کنگره آمریکا شوکه شد

طرفداران ترامپ با هجوم به پایتخت پاور ، از بالای حصار هجوم بردند. عکس: AP

نخست وزیر کانادا جاستین ترودو از صحنه های خشونت در واشنگتن ابراز نگرانی کرد. “ما به وضوح نگران هستیم و هر دقیقه وضعیت را زیر نظر داریم. من فکر می کنم که نهادهای دموکراتیک در آمریکا بسیار قوی هستند و امیدوارم که در مدت زمان کوتاهی همه چیز به حالت عادی برگردد.“، او گفت.

وزیر امور خارجه کانادا ، فرانسوا-فیلیپ شامپاین در توییتر خود نوشت: “کانادا از وضعیت واشنگتن بسیار شوکه شده است. انتقال مسالمت آمیز برای دموکراسی ضروری است ، باید ادامه یابد و خواهد بود. ما تحولات را از نزدیک و همیشه دنبال می کنیم. در کنار هم با آمریکایی ها باشید

وزیر ارشد سنگاپور تئو چی هین ابراز امیدواری کرد که پایان “صلح آمیز” بحران پایان یابد. “من از خواب بیدار شدم ، و صحنه های تکان دهنده ای را در کنگره تماشا می کردم که معترضین به اتاق ها حمله می کردند ، اقدامات را مسدود می کردند و اعضای را مجبور به فرار می کردند. پلیس با تجهیزات ضد شورش نیز نمی توانست آنها را متوقف کند. پلیس با تجهیزات ضد شورش برای “شهردار واشنگتن منع رفت و آمد منع شده است. امیدواریم این کار با صلح خاتمه یابد. روز غم انگیزی است.”

نخست وزیر هند نارندرا مودی ، متحد ترامپ که رئیس جمهور کناره گیری را تحسین کرد ، گفت که “او از دیدن اخبار آشوب و خشونت بسیار ناراحت است” در واشنگتن. “روند انتقال مسالمت آمیز و منظم قدرت باید ادامه یابد. دموکراسی را نمی توان با اعتراضات غیرقانونی ساقط کرد.”او نوشت.

سفارت چین در ایالات متحده در وب سایت رسمی خود توصیه کرد ، به شهروندان چینی هشدار داد که اقدامات امنیتی علیه “اعتراضات گسترده” در واشنگتن و قانون منع رفت و آمد توسط مقامات محلی بابا را انجام دهند.

(طبق CNA)

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *